Chladiace slučky
Chladiace slučky sú zariadenia alebo systémy určené na odvádzanie tepla z určitej oblasti, pričom využívajú tekutiny (napríklad vodu alebo chladiacu kvapalinu), ktoré cirkulujú v uzavretom okruhu. Tieto systémy sa používajú na zníženie teploty zariadenia, aby sa zabránilo prehrievaniu a zabezpečenie ich správnej funkcie.
Existujú rôzne typy chladiacich slučiek v závislosti od oblasti použitia:
V priemysle – Používajú sa na chladenie strojov, zariadení a elektroniky. Napríklad v elektrárňach, kde je potrebné odvádzať veľké množstvo tepla.
V počítačoch – V počítačových zostavách, najmä v prípade vysoko výkonných počítačov, ako sú herné PC alebo servery, sa často používajú vodné chladiace slučky pre účinnejšie chladenie procesorov alebo grafických kariet.
V automotive – V autách sa používajú chladiace slučky na chladenie motorov. Tieto slučky obvykle cirkulujú chladiacu kvapalinu medzi motorom a radiátorom, kde sa teplo z chladiacej kvapaliny odvádza do okolia.
V energetike – Chladiace slučky sa používajú v jadrových elektrárňach, kde je nutné udržovať teplotu reaktorového jadra pod kontrolou.
Chladiaca slučka typicky zahŕňa:
- Chladiace médium (voda, chladiaca kvapalina)
- Čerpadlo na cirkuláciu média
- Chladič (radiátor) na odvádzanie tepla
- Rúrky alebo hadice, ktorými chladiace médium prúdi
Princíp je založený na prenose tepla z horúceho povrchu (napr. procesora) do chladiaceho média, ktoré potom odvádza teplo do radiátora, kde je teplo odovzdané okolitému vzduchu.