Tmavé výčapné
Tu nájdete tmavé výčapné pivá, ktoré vám určite prídu vhod. Tak neváhajte a vrhnite sa do vyberania. ┌( ಠ‿ಠ )┘
Najpredávanejšie
Úvod
Tmavé výčapné pivo, známe aj ako "čierne pivo", je nevyhnutnou súčasťou bohatej českej pivnej tradície. Toto pivo, ktoré svojou farbou pripomína hlboký jantár, ponúka široké spektrum chutí a vôní. V tomto článku sa pozrieme na históriu, výrobu, rôzne druhy a charakteristické rysy tmavého výčapného piva. Tiež sa dozvieme o zdravotných prínosoch tohto piva a ako ho správne ochutnať.
#showmore#
História tmavého výčapného piva
Historie tmavého výčepního piva sahá až do středověku, kdy bylo mezi pivovary běžné vaření tmavých piv. V průběhu času se rozšířilo po celém světě, a dnes se těší značné popularitě v mnoha zemích.
Rozdiel medzi svetlým a tmavým pivom
Najvýraznejším rozdielom medzi svetlým a tmavým pivom je obsah pražených sladov. Zatiaľ čo svetlé pivo obsahuje iba mierne pražené slady, tmavé pivo má intenzívnejšiu praženú chuť a tmavú farbu.
Výroba tmavého výčapného piva
Zloženie
Základom každého pivného receptu je slad, voda, chmeľ a kvasnice. Pri tmavom výčapnom pive sa používajú tmavé slady, ktoré mu dodávajú charakteristickú farbu a chuť.
Proces varenia
Varenie piva začína zmiešaním sladu s vriacou vodou, čím vzniká sladový nálev. Po varení sa nálev odstaví a prepasíruje, odstránia sa tak zvyšky sladu a získa sa sladový extrakt.
Kvasenie a zrenie
Nasleduje kvasenie, kedy sa pridá kvasnica do sladového extraktu, čo začne proces kvasenia. Po ukončení kvasenia pivo zreje, aby sa zdokonalili jeho chuťové vlastnosti.