Neipa
New England India Pale Ale, alebo skrátene NEIPA, je relatívne nový štýl piva, pivný štýl ktorý si v posledných rokoch získal veľkú obľubu. Toto kalné, nefiltrované pivo je známe pre svoju šťavnatú ovocnú chuť a príjemný krémový nádych.
Jednou z definujúcich charakteristík NEIPA je jej kalný vzhľad. Toto je dosiahnuté použitím veľkého množstva pšenice a ovsa a tiež pridaním určitých kmeňov kvasiniek, ktoré sa v pive neusadzujú tak ľahko ako tradičné kvasinky. Výsledkom je pivo nepriehľadné a zakalené, s výraznou oranžovou alebo žltou farbou.
Ďalšou definujúcou vlastnosťou NEIPA je intenzívne využitie chmeľu pri výrobe. Na rozdiel od tradičných IPA, ktoré sa zameriavajú na horký chmeľ, NEIPA používa vysoké množstvo aromatického chmeľu, ktorý dodáva chuť a vôňu tropického ovocia. Tento chmeľ sa pridáva neskôr v procese varenia piva, čo prispieva k šťavnatému, ovocnému charakteru piva.
NEIPA si v posledných rokoch získala veľkú obľubu a má na to dobrý dôvod. Toto zakalené, nefiltrované pivo ponúka jedinečný a lahodný zážitok z pitia, ktorý určite poteší každého milovníka piva. Či už ste fanúšikom tradičných IPA alebo len hľadáte niečo nové na vyskúšanie, NEIPA rozhodne stojí za ochutnanie.
Majte na pamäti, že rovnako ako u každého iného piva sa recept a proces varenia NEIPA môže líšiť v závislosti od pivovaru alebo samotného sládka, takže zážitok z pitia sa môže u jednotlivých značiek líšiť.
Výroba piva štýlu NEIPA:
Výroba piva New England India Pale Ale (NEIPA) doma, môže byť zábavnou a obohacujúcou skúsenosťou pre každého domáceho pivovarníka. Toto zahmlené, nefiltrované pivo je známe pre svoju šťavnatú, ovocnú chuť a krémový nádych. V posledných rokoch sa stáva čoraz populárnejším. Tu je stručný návod, ako si doma vyrobiť vlastnú NEIPA.
Ingrediencie:
- 4,08 kg dvojradový slad
0,45 kg pšeničného sladu - 0,23 kg ovsa
- 57 g Citra chmeľu (neskoré pridanie)
- 57 g Mozaikový chmeľ (neskoré pridanie)
- 28 g chmeľu Simcoe (neskoré pridanie)
- 28 g Amarillo chmeľ (neskoré pridanie)
- 1 balenie kvasníc London III
Inštrukcie:
- Začnite mletím zŕn a zahriatím vody na štrajk na približne 71 °C.
- Pridajte zrná do vody a dobre premiešajte, aby ste zaistili, že sú úplne premiešané a teplota je konzistentná.
- Udržujte rmut pri 66-67 °C po dobu 60 minút, aby sa škroby premenili na cukry.
- Prepláchnite zrná vodou s teplotou 77 °C, aby ste vypláchli všetky zostávajúce cukry.
- Priveďte mladinu do varu a pridajte chmeľ podľa nižšie uvedeného plánu:
- Pridajte 57 g chmeľu Citra a nechajte 15 minút variť
- Pridajte 57 g chmeľu Mosaic a nechajte 10 minút variť
- Pridajte 28 g chmeľu Simcoe a nechajte 5 minút variť
- Pridajte 28 g chmeľu Amarillo a nechajte 1 minútu variť
- Po dokončení varu sladinu čo najrýchlejšie ochlaďte na približne 20 °C.
- Pripravte si kvasnice a fermentujte pri teplote 20 ° C počas 7–10 dní.
- Hneď ako je fermentácia dokončená, preneste pivo do sekundárnej fermentačnej nádoby a nechajte ho uležať ďalších 7-10 dní.
- Po uplynutí tejto doby by malo byť pivo dostatočne číre na fľašovanie alebo plnenie do sudov.
Tipy:
Pre tento recept je dôležité použiť kvalitný, čerstvý chmeľ. Neskoré pridanie chmeľu je to, čo dáva pivu ovocnú až tropickú chuť a arómu.
Na dosiahnutie zákalu, ktoré sú typické pre NEIPA, použite kvasinkový kmeň, ktorý je známy produkciou veľkého množstva suspendovaných častíc, ako je London III.
Variť NEIPA doma môže byť zábavný a obohacujúci zážitok, ale vyžaduje trochu trpezlivosti a pozornosti k detailom. Podľa tohto receptu a tipov by ste mali byť schopní vytvoriť lahodnú a autentickú NEIPA, ktorú si môžete vychutnať s priateľmi a rodinou. Pamätajte, že rovnako ako pri každom varení piva sa recept a proces môžu líšiť v závislosti od osobných preferencií a vybavenia, takže buďte otvorení experimentovaniu a upravovaniu receptúry tak, aby vyhovovala vašim potrebám.
História pivného štýlu NEIPA:
Históriu New England India Pale Ale, alebo skrátene NEIPA, možno vysledovať až do začiatku 20. storočia v Spojených štátoch. Zatiaľ čo pôvod štýlu je trochu nejasný, všeobecne sa predpokladá, že NEIPA bola najprv vyvinutá malými remeselnými pivovarmi v oblasti Nového Anglicka, najmä Vermontu.
Príbeh rozpráva, že okolo prelomu storočia začalo niekoľko malých pivovarov vo Vermonte experimentovať s novým typom piva, ktoré bolo silne chmelené, zakalené a nefiltrované. Tieto pivovary sa inšpirovali tradičným štýlom India Pale Ale (IPA), ktorý mal dlhú históriu ako obľúbený pivný štýl v USA, ale chceli mu dať vlastný ráz.
Jedným z kľúčových rozdielov medzi tradičnými IPA a NEIPA je použitie chmeľu. Zatiaľ čo tradičné IPA sa zameriavajú na horký chmeľ, NEIPA používajú vysoké množstvo aromatického chmeľu, ktoré dodáva tropické, ovocné chuti a vône. Tento chmeľ sa pridáva neskoro v procese varenia piva, čo prispieva k šťavnatému, ovocnému charakteru piva.
Ďalšou definujúcou charakteristikou NEIPA je jej zahmlený vzhľad, ktorý je dosiahnutý použitím vysokého množstva pšenice a ovsa, rovnako ako pridaním určitých kmeňov kvasiniek, ktoré sa neusadzujú v pive tak ľahko ako tradičné kvasinky. Výsledkom je pivo nepriehľadné a zakalené, s výraznou oranžovou alebo žltou farbou.
Ako popularita NEIPA rástla, stále viac a viac pivovarov začalo experimentovať s týmto štýlom a rýchlo sa rozšíril aj mimo región Nového Anglicka. Dnes je NEIPA celosvetovo obľúbeným pivným štýlom a neustále sa vyvíja a mení, ako stále viac pivovarov experimentuje s rôznymi prísadami a technikami.
Stojí za zmienku, že niektoré z kľúčových pivovarov vermontskej pivnej scény ako The Alchemist a Hill Farmstead, boli priekopníkmi tohto štýlu a niektoré z nich stále zostávajú aktívne v odbore a pokračujú v inováciách a experimentoch s novými technikami a prísadami dodnes.
Podštýly NEIPA:
Napriek tomu, že mnohí považujú NEIPA za samostatný pivný štýl, v skutočnosti sa skladá z niekoľkých štýlov, z ktorých každý je odlišný z hľadiska chuti a vzhľadu. V tomto článku sa bližšie pozrieme na niektoré z najbežnejších podstielov NEIPA.
- Hazy IPA: Hazy IPA je najtradičnejší podštýl NEIPA a je charakteristický svojim hmlistým, nepriehľadným vzhľadom a ovocným, citrusovým chuťovým profilom. Zákal je výsledkom varenia piva s veľkým množstvom chmeľu, ktoré pivu dodáva chuť, vôňu a zákal. Hazy IPA sa často varia s kombináciou ovocných chmeľov, ako je Mosaic, Citra a Galaxy, ktoré prispievajú k ich šťavnatej tropickej chuti.
- Juicy IPA: Juicy IPA sú podobné Hazy IPA, ale sú známe pre svoj obzvlášť šťavnatý, ovocný chuťový profil. Tieto pivá sa varia s veľkým množstvom ovocného chmeľu a niekedy aj ovocnej šťavy alebo pyré, čo prispieva k ich šťavnatej chuti a vôni. Niektoré obľúbené chmeľy používané v Juicy IPA zahŕňajú Mosaic, Citra a Nelson Sauvin.
- Milkshake IPA: Milkshake IPA sú poddruhom NEIPA, ktorý sa varí s laktózou, typom cukru, ktorý nie je fermentovateľný kvasinkami. Pridanie laktózy dáva pivu krémový nádych, podobne ako mliečny koktail. Tieto pivá sa často varia s ovocím a korením, čo prispieva k ich ovocnému chuťovému profilu podobnému dezertu.
- Slushie IPA: Slushie IPA je podštýl NEIPA, ktorý sa varí s ovocnou šťavou, ktorá dáva pivu ovocný chuťový profil podobný smoothie. Tieto pivá sa často varia s chmeľom, ktorý má ovocnú tropickú chuť, ako je Mosaic, Citra a Galaxy. K jeho zahmlenému, nepriehľadnému vzhľadu prispieva aj prídavok ovocnej šťavy do piva.
Na záver možno povedať, že NEIPA je pivný štýl, ktorý sa skladá z niekoľkých podštýlov, z ktorých každý je odlišný z hľadiska chuti a vzhľadu. Či už dávate prednosť hmlistým, krémovým alebo ovocným pivám, existuje podštýl NEIPA, ktorý určite uspokojí vaše chuťové bunky.