EXPEDUJEME KAŽDÝ DEŇ DO 11:00. ZAJTRA MÔŽETE MAŤ BALÍČEK DOMA I NA SLOVENSKU.

Farba piva

Keď sa na pivo pozrieme, najskôr rozlíšime farbu. Ako druhé spoznáme, či je pivo nefiltrované alebo číre. Farbu môžeme posudzovať exaktne podľa medzinárodne uznávaného štandardu EBC – European Brewery Convention. Farba piva na nás pôsobí aj esteticky a občas nás môže aj zmiasť. Sýtejšia farba v nás vzbudzuje dojem silného, ​​chuťovo výrazného piva, pritom to tak vôbec nemusí byť. Tento prvok využíva množstvo pivovarov a snaží sa zákazníka nalákať na sýtejšiu farbu a ilúziu silnejšieho piva.

farba piva

obrázok: stupnice farieb podľa EBC

Požadované farby dosiahneme za použitia rôznych sladov, ktorých je cez 200 druhov, ale napríklad v Belgicku farbu piva ovplyvňuje kandizovaný cukor. Často sa používajú aj prírodné látky získané napríklad z ovocia. Naopak syntetické farbivá žnú u skalných pivárov tvrdú kritiku.

V minúte sa farba piva odvíjala aj od technickej vyspelosti výroby sladu. Pokiaľ slad prešiel priamym kontaktom s ohňom alebo dymom, stal sa zo sladu prirodzený základ pre výrobu tmavých pív.

Ak vychádzame z predpokladu, že Božský nápoj pivo môžeme „piť“ tiež očami, väčšinou prikladáme dôraz hustote pivnej peny a sýtosti farby. Správne si však všímame aj priezračnosť piva, ktorú odborníci nazývajú čírosťou. U filtrovaného ležiaka je totiž jeden z požadovaných aspektov tzv. iskra.

Predtým bola totiž čírosť piva nerozdielne spájaná s kvalitou, kvalitné pivo muselo byť vždy a bezpodmienečne číre, dnešný trend však uprednostňuje pivá skôr ľahko „zakalené“ teda nefiltrované, ktoré dávajú pivárom pocit väčšej chuťovej plnosti i poctivejšej remeselnosti výrobcu.

A tak väčšina pivovarov sa dnes snaží uspokojiť chute pivárov z oboch táborov tým, že do svojej ponuky zaraďuje pivá ako „čisté“ filtrované, tak aj pivá kalnejšie, nefiltrované. Oba druhy pív majú pochopiteľne svoje kúzla a pomerne vyrovnanú základňu priaznivcov tohto chmeľového moku.

Je však nutné dodať, že nefiltrované pivá sú pre pivovary aj pre výčapné záležitosti zložitejšie, pretože musia dbať nielen na stálu, a predovšetkým nižšiu teplotu, rýchlejšiu spotrebu a čo najšetrnejšiu dopravu, ale predovšetkým na výčapnú techniku ​​v perfektnom, až sterilnom stave. Nedodržiavanie týchto princípov môže pri nefiltrovaných pív znamenať prudký pokles kvality.

O priezračnosti piva by sa ešte dalo písať mnohé, nesmieme však zabúdať na to, že hlavnými vnemami pri zlatistom moku sú vône, a potom predovšetkým chuť, ktorú ani dobrá farba, ani hustá pena nenahradí.

Ako správne servírovať pivo

· Pivo servírujeme aspoň deň odpočinuté vo fľaši alebo sude, nie hneď po transporte.

· Nesmú byť odstáté, ale čerstvo načapované z pivného suda alebo naliate z fľaše.

· Vychladené na správnu teplotu, ktorá závisí druhu piva.

· Pivo nalievame do správne zvoleného pohára, ktorý je perfektne čistý a nie je namrazený.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.