EXPEDUJEME KAŽDÝ DEŇ DO 11:00. ZAJTRA MÔŽETE MAŤ BALÍČEK DOMA I NA SLOVENSKU.

IBU

Čo je to, ako sa počíta a ako ovplyvňuje pivo?

Ak ste fanúšikom piva, pravdepodobne ste už počuli termín IBU, čo znamená International Bitterness Units, neboli mezinárodné jednotky horkosti. IBU je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú chuť piva. V tomto článku sa dozviete, čo presne znamená IBU, ako sa počíta a ako ovplyvňuje chuť piva.

Čo je IBU?

IBU je skratka pre Mezinárodné Jednotky Hořkosti a je to miera horkosti v pivu. Ide o štandardizovanú metódu používanú na určenie obsahu horkých látok v pivu, najmä alfa-kyselín z chmeľu.

IBU je vyjadrené číselnou hodnotou a udáva intenzitu hořkosti piva. Čím vyššia hodnota IBU, tým horčie je pivo. Naopak, nižšia hodnota znamená, že pivo má nižšiu hořkosť.

Pri meraní IBU sa používa spektrofotometrická metóda, pri ktorej sa mera absorpcia svetla v extrakte piva. Hodnota IBU je výsledkom analýzy, ktorá určuje množstvo alfa-kyselín v pivu.

Je dôležité si uvedomiť, že IBU ovplyvňuje nielen hořkosť piva, ale aj celkový dojem chuti a rovnováhu medzi sladkosťou a horkosťou. Niektoré pivá môžu mať vyššiu hodnotu IBU, ale napriek tomu pôsobiť jemnejšie a vyváženejšie vďaka použitiu špecifických odrôd chmeľu a techník varenia.

IBU je užitočným ukazovateľom pre pivovary aj pivných konzumentov, ktorí si želajú lepšie porozumieť a hodnotiť rôzne druhy pív. Hodnota IBU je často uvedená na etikete piva alebo môže byť zverejnená pivovarom alebo na ich webových stránkach.

Ako sa počíta IBU?

IBU (Mezinárodné Jednotky Hořkosti) je miera horkosti v pivu, ktorá sa vypočítava na základe obsahu alfa-kyselín z chmeľu. Existuje niekoľko rôznych metód, ktoré sa používajú na výpočet IBU, ale najčastejšie sa uplatňuje metóda nazývaná "Tinsethov výpočet".

Tinsethov výpočet je založený na chemickej reakcii medzi alfa-kyselinami z chmeľu a cukrom pri varení piva. Pri tejto reakcii sa vytvárajú horké zlúčeniny, ktoré prispievajú k horkosti piva.

Výpočet IBU je založený na nasledujúcom vzorci:

IBU = (množstvo chmeľu v uncách) × (alfa-kyseliny v %) × (utilizácia) × 75 / (objem piva v galónoch)

V tomto vzorci sa používa niekoľko premenných. Množstvo chmeľu sa udáva v uncách (1 unca je približne 28,35 gramov) a alfa-kyseliny sú vyjadrené ako percentá. Utilizácia predstavuje efektivitu využitia alfa-kyselín počas varenia a udáva sa v desatinách (napríklad 0,2 pre 20% efektivitu). Objem piva sa udáva v galónoch (1 galón je približne 3,785 litra).

Pri použití Tinsethovho výpočtu sa zohľadňuje čas varenia, teplota, objem a množstvo chmeľu, ako aj ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť výslednú horkosť piva.

Je dôležité poznamenať, že výsledná hodnota IBU je len približná a môže sa mierne líšiť v závislosti od použitej metódy výpočtu a ďalších premenných. Napriek tomu je IBU užitočným nástrojom na porovnávanie horkosti rôznych pív a poskytuje orientačnú informáciu pre pivovary aj konzumentov.

Aká je ideálna úroveň IBU?

Ideálna úroveň IBU (International Bitterness Units) v pivu je subjektívna a závisí na individuálnych preferenciách pivných konzumentov. Rôzni ľudia majú rôzne preferencie pokiaľ ide o horkosť a rovnováhu chuti v pivu.

Existuje celá škála rôznych štýlov pív s rôznymi úrovňami IBU. Niektoré štýly pív, ako napríklad ľahké svetlé pivá alebo pšeničné pivá, majú nižšie hodnoty IBU a sú charakterizované jemnejšou a menej výraznou horkosťou. Naopak, IPA (India Pale Ale) alebo APA (American Pale Ale), ktoré sú známe pre svoju výraznú horkosť, môžu mať vyššie hodnoty IBU.

Je dôležité si uvedomiť, že horkosť piva nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim jeho chuť. Rovnováha medzi sladkosťou, horkosťou, ovocnými tónmi a ďalšími prvkami je kľúčová pre celkový dojem a hodnotenie piva.

Pri výbere piva je dobré brať do úvahy úroveň IBU. Ak máte radi výraznú horkosť, môžete si vybrať pivo s vyššími hodnotami IBU. Ak preferujete jemnejšiu a menej horkú chuť, zamerajte sa na piva s nižšími hodnotami IBU.

Každý pivovar často uvádza približné hodnoty IBU na etikete alebo na svojich webových stránkach, čo môže byť užitočné pri výbere piva, ktoré vyhovuje vašim osobným preferenciám. Napriek tomu neexistuje univerzálne "správna" alebo "ideálna" úroveň IBU, pretože záleží na individuálnych preferenciách každého konzumenta.

Aký je rozdiel medzi IBU, ABV a EBC?

IBU (International Bitterness Units), ABV (Alcohol by Volume) a EBC (European Brewery Convention) sú tri rôzne parametre, ktoré sa používajú na charakterizáciu vlastností piva. Každý z týchto parametrov poskytuje informácie o inom aspekte piva.

IBU udáva mieru horkosti v pivu. Je to číselná hodnota, ktorá vyjadruje intenzitu horkosti piva. Čím vyššia je hodnota IBU, tým horčie je pivo. IBU sa meria a vypočítava na základe obsahu hořkých látok, najmä alfa-kyselín pochádzajúcich z chmeľu. Slúži na posúdenie, aká intenzívna hořkosť môže byť prítomná v danom pive.

ABV sa používa na vyjadrenie obsahu alkoholu v pive. Je to percentuálna hodnota, ktorá udáva, koľko percent objemu piva je alkohol. Napríklad, ak pivo má ABV 5 %, znamená to, že 5 % objemu piva je alkohol. ABV je dôležitým ukazovateľom pri určovaní silových vlastností alkoholických nápojov vrátane piva a pomáha konzumentom pri výbere piva s ohľadom na ich preferencie.

EBC sa týka farby piva. Je to miera, ktorá vyjadruje intenzitu a odtieň farebnosti piva. Je založená na koncentrácii farebných zlúčenín v pive, najmä v sladových prísadách. Čím vyššia je hodnota EBC, tým tmavšie je pivo. EBC sa zvyčajne udáva vo forme číselnej hodnoty a môže sa použiť na rozlišenie rôznych štýlov piva a predstavenie vizuálneho dojmu farby piva.

Tieto tri parametre - IBU, ABV a EBC - poskytujú užitočné informácie o charaktere piva. IBU vyjadruje hořkosť, ABV udáva silu alkoholu a EBC vyjadruje farbu. Spoločne prispievajú k celkovému vnímaniu chuti, arómy a vizuálneho dojmu piva.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.