EXPEDUJEME KAŽDÝ DEŇ DO 11:00. ZAJTRA MÔŽETE MAŤ BALÍČEK DOMA I NA SLOVENSKU.

Máte doma pivára? (5 typov pivárov)

Pivo sa nepije iba jedným spôsobom. Ako pivári sme rôzni
Sme národom pivárov. Nie je sa preto čomu diviť, že nie sme jeden ako druhý a delíme sa do rôznych skupín.

V spotrebe piva na hlavu sme jednoznačnou jednotkou medzi európskymi štátmi, a dokonca aj na svete. Z ročenky Brewers of Europe z roku 2018 vyplýva, že v Česku vypije každý Čech, vrátane bábätiek, 138 litrov piva, čo je 276 politrov, alebo 13 basov a k tomu 16 fliaš. Len ťažko za nami pokrivkávajú Rakúšania, Nemci či Poliaci. Pije ho aspoň raz týždenne 86 % všetkých mužov a 49 % žien. Pivo pijeme radi, avšak každý inak. Poďte sa pozrieť na päť skupín pivárov.

Zarytí milovníci ležiaka

Mnoho pivárov pije zásadne iba svetlý ležiak. Predtým sme si ho dávali ako výčapný, ale už pred koronavírusovými reštrikciami sa pivná kultúra začínala meniť a stále častejšie sa svetlý ležiak kupoval domov. Lacné pivo v hypermarketoch tomu nahrávalo. Napriek tomu krčmičky milujeme av lete si ich doprajeme ešte výdatnejšie ako inokedy. Snáď sa tento rok v lete dočkáme a ekonomicky to dovtedy ustojí aj naša obľúbená krčmička.

Čierne pivo nie je iba pre ženy

Okolo čierneho piva koluje pomerne dosť mýtov, z ktorých jeden hovorí, že je to pivo iba pre ženy. Nie je to pravda. Aj keď pravdou je, že mnohým ženám čierne pivo chutí viac ako svetlý ležiak, pretože je sladšie, často s karamelovými tónmi. Ale pozor, mnohé čierne pivá sú naopak veľmi ťažké a silné. Čiernemu pivu škodí aj názor, že je to pivo na zimné mesiace. Nie, nie je to zimné pivo. Smelo sa pridajte k jeho milovníkom a dajte si ho kedykoľvek a kdekoľvek. Alebo skúste kompromis – polotmavé.

Milovníci pivných špecialít

Keď pivo, tak iba špeciálok. Existujú špecializované predajne s pivom, pivotéky, ktoré doslova lákajú na rôzne špeciály. O pivách, čo predávajú, vedia prvé posledné. Zvykli sme si na ochutené ovocné pivá. Také šestkové či višňové je skutočná delikatesa. Až v pivotéke pochopíte, aká široká ponuka pív existuje.

Pivári nealkoholici

Áno, aj takí pivári sa nájdu. Pivo síce pijú, ale iba nealkoholické, či presnejšie s iba stopovými prvkami alkoholu. Nebažíme po alkohole, ale mnohé české jedlá si jednoducho bez piva na dobré trávenie nevieme predstaviť.

Domáci variči piva

Nakoniec sme si nechali najdynamickejšie rastúcu skupinu pivárov. To sú tí, čo si doma pivo sami začali variť. Prečo nie! Vybavenie nevyjde nijak draho az pitia piva máte razom hobby. Pritom to zvládnete aj v tej najmenšej panelákovej kuchyni.

Kto je pivár? Kto je veľký pivár? A kto je veľmi veľký pivár?


Pivo je určite jedným z najzdravších nápojov.

Nie je to však jediná zdravotná prednosť chmeľového moku. Obsahuje totiž aj výživné zložky, ktoré zlepšujú mozgovú činnosť a znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení. Vysoký obsah bielkovín, vitamínu B a antioxidantov pomáha znižovať aj riziko cukrovky či karcinogénnych chorôb.

Z toho vyplýva, že pivo je ako nápoj požehnaním. Problémom tak zostáva len správne užívanie a rozumné dávkovanie. Áno, pivo je často pivárovi nadužívané. Moderné štúdie však jednoznačne ukazujú, že muž by mal piť jedno pivo denne a nie viackrát ako raz týždenne prekročiť hranicu piva troch.

Pivom navyše najlepšie doplníte minerály, ako sú vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík, meď, zinok, selén, fluorid, kremík.

Konkrétne množstvo vypitého piva však môže byť u každého jedinca rozdielne. Ťažko pracujúci muž si môže dovoliť vyššiu spotrebu ako ten, ktorý pracuje v kancelárii a ani športového pohybu príliš nemá.

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.